[ « wstecz ]
[ strona główna ]
    [ dalej » ]   
    CIĄG OSADOWY obiekty

Stacja odwadniania osadów

Odwadnianie jest procesem usuwania wody z osadu w celu zmniejszenia jego objętości. Woda wolna jest usuwana z osadu w procesie zagęszczania. Woda kapilarna usuwana jest w procesie odwadniania mechanicznego lub naturalnego. Woda ta występuje w zakresie uwodnień od 50-80 % . Woda związana absorpcyjna usuwana jest w procesach suszenia. Odwadnianie mechaniczne usuwa z osadów wodę wolną oraz wodę kapilarną. Przy odwadnianiu mechanicznym stosuje się tzw. kondycjonowanie osadu, które ma na celu poprawę szybkości odwadniania. Obecnie do kondycjonowania stosuje się głównie polimery. Polimery należy dobierać indywidualnie dla każdego osadu. Stacja odwadniania osadu jest obiektem wolnostojącym, parterowym wyposażonym w prasę taśmowo - filtracyjno typu VON ROLL RPK 2000 L z automatycznym urządzeniem przygotowującym środek koagulacyjny, stację dozującą polielektrolit oraz pompę płuczącą prasę.

Wnętrze budynku stacji odwadniania osadów.

Odwadniany osad zgarniany jest do przenośnika ślimakowego i wywożony na miejskie składowisko odpadów komunalnych. Proces odwodnienia osadu wspomagany jest polielektrolitem F - 52. Zastosowana prasa do odwadniania osadów jest prasą filtracyjno - taśmową. Prasy filtracyjno - taśmowe oparte są na tych samych procesach jednostkowych, co prasy filtracyjne. Podstawowa różnica pomiędzy tymi urządzeniami sprowadza się do ciągłego ruchu tkaniny filtracyjnej oraz sposobu uzyskiwania ciśnienia filtracji. W prasach filtracyjno - taśmowych ciśnienie filtracji uzyskuje się przez mechaniczny docisk tkaniny filtracyjnej obrotowymi wałkami. Powoduje to, że zużycie energii w prasach filtracyjno - taśmowych jest znacznie mniejsze niż w prasach filtracyjnych.

Wadą tych urządzeń jest wymagana duża powierzchnia tkaniny oraz znacznie szybsze jej zużycie. Osad przeznaczony do odwodnienia pompowany ze zbiornika przez pompę ślimakową mimośrodową do pionowego reaktora flokulacji i tam zmieszany z flokulantem. Flokulant zostaje roztworzony automatycznie precyzyjnym urządzeniu (stacji) do około 0.3% roztworu podstawowego. Stacja jest urządzeniem dwukomorowym i pracuje w systemie skokowym (przygotowanie odpowiedniej ilości roztworu). Materiał suchy jest przez urządzenie dozujące doprowadzany do mieszalnika strumieniowego, gdzie następuje natychmiastowe zwilżenie wodą.

Obie komory są wyposażone w kontrolę poziomu, tzn. że w przypadku awaryjnym po osiągnięciu minimalnego poziomu może cała instalacja odwadniania zostać automatycznie wyłączona. Instalacja pracuje czasowo i posiada pojemność 2 x 1000 l. Roztwór podstawowy zostaje w stacji rozcieńczania przez dodanie wody, doprowadzony do około 0.1 % roztworu użytkowego. Napełnienie dozownika materiałem suchym, flokulantem odbywa się za pomocą urządzenia pneumatycznego.

Lej materiału suchego jest wyposażony w czujnik poziomu. Podawanie dojrzałego, gotowego do użycia flokulantu do reaktora odbywa się przy użyciu pompy ślimakowej mimośrodowej. Pompy flokulantu i osadu wyposażone są w zabezpieczenie przed pracą pomp na sucho. Zmianę przepływu wykonuje się ręcznie bezpośrednio przy pompie. Wielkość przepływu osadu i flokulantu mierzone są przepływomierzami i pokazywane w szafie sterowniczej. W pionowym reaktorze osad i flokulant zostają całkowicie i starannie zmieszane wolnoobrotowym mieszadłem ślimakowym.

Prędkość obrotową ślimaka można zmieniać, tzn. każdorazowo dostosowywać do danego osadu. W fazie flokulacji w reaktorze nie ma wstępnego odwadniania, dzięki temu nie ma strat niewykorzystanego flokulantu. Zużycie flokulantu jest optymalne. Wymieszany osad z flokulantem przepływa z reaktora do pierwszej strefy odwadniania wstępnego prasy taśmowej i rozpływa się na całą użytkową szerokość taśmy. Wolna woda odpływa, a flokuły osadu tworzą równomierne ciasto. Wyłącznik pływakowy kontroluje wysokość poziomu i sygnalizuje ewentualne zakłócenia w flokulacji. Cała instalacja zostaje automatycznie wyłączona. Zgarniacz umieszczony poprzecznie względem taśmy zapobiega mechanicznemu przeciążeniu prasy przez automatyczne ograniczenie grubości ciasta. Na końcu 1 strefy wstępnego odwadniania ciasto osadu wpada do strefy klinowatej. Zostaje odwrócone i dzięki temu dalej odwodnione hydrostatycznie. Przed wejściem do strefy prasowania. ciasto zostaje wstępnie lekko sprasowane. 

W obu strefach zamontowano pod taśmą rusztowe zgarniacze z tworzywa sztucznego w celu zapewnienia możliwie optymalnego odpływu wody. W strefie prasowania ciasto zostaje zakleszczone pomiędzy dolną i górną taśmę i wyciśnięte przy równomiernie wzrastającym nacisku. W celu uniknięcia ponownego zwilżenia oraz dla uzyskania niezakłóconego odpływu filtratu poprzez obie taśmy, pierwszy walec jest wyposażony w odpowiednie kształtowniki. Na końcu strefy wysokiego ciśnienia, ciasto zostaje automatycznie zgarnięte z taśm. Siłę docisku zgarniaczy można regulować przez elementy gumowe. Filtrat i woda płucząca są oddzielnie gromadzone. Woda płucząca spływa grawitacyjnie do rurociągu technologicznego prowadzącego do pompowni wstępnej. Obie taśmy filtracyjne wykonane z poliamidu są wstępnie napięte przez siłowniki pneumatyczne, a prostoliniowość ich biegu jest utrzymywana przez urządzenie pneumatyczne. Dwa wyłączniki krańcowe kontrolują skrajne położenie krawędzi taśmy. W przypadku ich zadziałania cała instalacja zostaje automatycznie zatrzymana. Prędkość taśm można regulować. Napęd główny jest wyposażony w przekładnię regulowaną - nastawianie odbywa się ręcznie. Obie taśmy przechodzą przez urządzenie natryskowe, gdzie są w sposób ciągły myte. Urządzenia natryskowe są wyposażone w szczotki czyszczące obsługiwane z zewnątrz.

Przy eksploatacji stacji odwadniania osadu obsługa dba o:

  • właściwe i dostateczne ilości odwadnianego osadu,
  • wywóz odwodnionego osadu,
  • dostawę roztworu flokulantu i jego dawkowanie do odwodnionego osadu,
  • obserwuje odpływ filtratu i dba o czystość urządzeń filtracyjnych,
  • prowadzenie regulacji wydajności pompy doprowadzającej osad,
  • sprawną pracę pompowni wody technologicznej,
  • utrzymanie należytej czystości w pomieszczaniu,
  • sprawną pracę taśmociągów, czystości maszyn i urządzeń,
  • właściwą ilość flokulantu zarówno w stanie suchym jak i roztworu.


Drukuj  

 
ZWiK Prudnik 2025