[ « wstecz ]
[ strona główna ]
    [ dalej » ]   
    CIĄG ŚCIEKOWY obiekty

Pompownia osadu recyrkulowanego i nadmiernego.

Budynek pompowni osadu recyrkulowanego wykonany jest jako obiekt wolnostojący, zlokalizowany pomiędzy komorami napowietrzania, a osadnikami wtórnymi. Część podziemna pompowni składa się ze zbiornika gromadzącego osad z osadników wtórnych oraz pomieszczenia pompowni. Wyposażenie stanowią trzy pompy do pompowania osadu recyrkulowanego przed komory napowietrzania typu EMU FA 251-257Z+FK-202-6/22 o wydajności 175 l/s każda oraz 2 pompy do pompowania osadu nadmiernego do komór zagęszczania typu EMU FA10.62-220+FO 172-4/12 o wydajności 25 l/s.

Pompownia osadu recyrkulowanego i nadmiernego.

Do zbiornika osadowego pośrednio pompowany jest osad pływający z osadników wtórnych gromadzący się w studniach osadu pływającego, w których zamontowane są pompy typu EMU FA 84+T 171-4/8 o wydajności 15 m3/s. Praca pomp do osadu recyrkulowanego odbywa się w układzie automatycznym. Zasilanie zbiornika czerpalnego odbywa się niezależnymi rurociągami z leja osadowego osadnika wtórnego przy użyciu urządzeń pomiarowych . Wymagana recyrkulacja osadu w granicach 70-120 % Q śr.d. W okresach deszczowych w granicach 40-50 % Q śr.d. deszcz. Pompy do usuwania osadu nadmiernego pracują w układzie sterowania ręcznego lub zdalnie sterowanego. Ilość odprowadzanego osadu nadmiernego określana jest każdorazowo w zakładowym laboratorium - średnio 150-200 m3/d przy czym wydajność pomp powinna być ustawiona na wielkość około 20 m3/godz. Czas pompowania na I zmianie około 4 godz. (tj. 80 m3) oraz 4 godz. na zmianie II przy usunięciu 150 m3 osadu lub 5 godz. na zmianie I i 5 godz. na II zmianie przy usuwaniu 200 m3 osadu. W przypadku opróżnionych komór zagęszczania lub wypełnionego do połowy pompa może pracować z pełną wydajnością tj. 70 m3/godz. i wtedy w zależności od określonej ilości osadu nadmiernego czas pompowania będzie wynosił około 2-3 godz. Do obowiązków codziennej obsługi należy zapisywanie w odpowiednim raporcie stanu licznika sumującego ilość osadu recyrkulowanego i nadmiernego. Kontrola pracy urządzeń w pompowni raz na zmianę. Pompy zainstalowane w pompowni posiadają rurociąg ssący i rurociąg tłoczny.

    Rurociąg ssący wyposażony jest w:
  • kosz i lej ssący
  • zawór stopowy

Kosz ssący chroni pompę przed zanieczyszczeniami stałymi. Lej ssący zmniejsza opory na dopływie do rurociągu ssącego. Zawór stopowy służy do zatrzymywania osadu w rurociągu ssącym i w pompie podczas jej postoju.

    Rurociąg tłoczny wyposażony jest w:
  • zawór, klapę zwrotną
  • przepustnicę
  • lej odpływowy

Zawór lub klapa zwrotna chroni przed cofnięciem osadu z rurociągu tłocznego przez pompę.

    Przepustnica, zasuwa lub zawór odcinający służy do:
  • umożliwienia wymiany pompy lub zaworu zwrotnego, klapy zwrotnej
  • sterowania pracą pompy

Na wypływie z rurociągu tłocznego w celu zmniejszenia prędkości wypływu stosuje się poszerzenie zwane lejem odpływowym. Pomiar i sterowanie pracy pompami ma na celu zapewnienie:

  • właściwych warunków samej pompy, zgodnych z zaleceniami producenta
  • wymaganych technologią parametrów przemysłowych

Podstawowymi parametrami, które należy mierzyć dla oceny pracy pompy są:

  • ciśnienie w rurociągu tłocznym,
  • natężenie przepływu,
  • czas pracy agregatu pompowego,
  • po stronie elektrycznej napięcie i natężenie prądu w układzie silnika.

Pomiar ciśnienia dokonuje się za pomocą manometrów lub wakuometrów. Do pomiarów natężenia przepływu zastosowany jest przepływomierz, którego praca rejestrowana jest na urządzeniach samosterujących. W wyniku nagłego zatrzymania pompy lub zamknięcia przepływu na rurociągu tłocznym powstaje uderzenie hydrauliczne. Zjawisko to ma przebieg falowy o charakterze zanikającym. Miarą uderzenia hydraulicznego są chwilowe wzrosty i spadki ciśnienia przemieszczające się wzdłuż rurociągu tłocznego. Należy mieć świadomość, że występowanie tego zjawiska jest niekorzystne i wysoce niebezpieczne.

Do tłumienia uderzeń hydraulicznych stosuje się:
  • zbiorniki wodno - powietrzne,
  • zawory upustowe, sprężynowe.

Podczas eksploatacji pompowni mogą wystąpić różnego rodzaju problemy techniczne. Ich zakres i częstotliwość będzie zależała od przestrzegania reguł eksploatacji, a także zaleceń producentów pomp, terminów bieżących przeglądów i zabiegów konserwacyjnych. Zastosowane pompy i urządzenia przy właściwej eksploatacji gwarantują długą i bezawaryjną pracę.

Nierównomierność dopływu ścieków oraz zmieniająca się ich jakość wymaga od pompowni ścieków pracy ze zmiennymi parametrami. Ta zmienność parametrów konieczna jest w przypadku pompowni osadu recyrkulowanego i nadmiernego dla zapewnienia wymaganego reżimu technologicznego. Dostosowanie wydajności do potrzeb uzyskuje się dzięki możliwościom regulacji parametrów pomp. Zastosowana regulacja ma charakter stały w przypadku odpompowywania osadu recyrkulowanego i charakter skokowy podczas odpompowywania osadu nadmiernego.



Drukuj  

 
ZWiK Prudnik 2025