[ « wstecz ]
[ strona główna ]
    [ dalej » ]   
    CIĄG ŚCIEKOWY obiekty

Osadniki wtórne Nr 1 i 2.

Oddzielenie osadu czynnego jest ostatnim krokiem w produkcji oczyszczonych ścieków: klarownych o stałym, wymaganym stężeniu BZT5 i zawiesiny ogólnej. Realizacja tego zadania odbywa się w osadnikach wtórnych. Obiekty te usytuowane są za komorami napowietrzania, dlatego do osadników wtórnych dopływa ogromna ilość zawiesin kłaczkowatych. Zawiesiny te mają tendencję do łączenia się w duże kłaczki i do formowania się warstwy osadu, która przez cały czas zagęszcza się. Ta warstwa zalega na dnie i w leju osadowym, skąd jest usuwana w sposób ciągły. Mogą zdarzyć się sytuacje, że podczas maksymalnych przepływów osad zostanie porwany z dna i wyniesiony z osadnika poprzez przelewy wraz z oczyszczonymi ściekami. Następuje wtedy znaczne pogorszenie odpływu. Sytuacja ta może nastąpić między innymi w przypadku małego stopnia recyrkulacji osadu do komór osadu czynnego. Urządzenia do recyrkulacji procesu oddzielania osadu czynnego od oczyszczonych ścieków muszą spełniać dwie funkcje:

  • Klarowania oczyszczonych ścieków
  • Zagęszczania osadu recyrkulowanego.

Główne parametry decydujące o efekcie działania osadników wtórnych to: obciążenie hydrauliczne osadnika, obciążenie masą zawiesin, stężenie zawiesin w ściekach doprowadzanych do osadnika, właściwości sedymentacyjne osadu, czas przepływu ścieków i osadu recyrkulowanego przez osadnik wtórny, hydrauliczne obciążenie przelewów w korytach odpływowych, wysokość warstwy osadu zawieszonego, budowa koryt odpływowych i temperatura ścieków doprowadzanych do osadnika wtórnego.

Czas przepływu ścieków przez osadnik. Czas przetrzymania ścieków określany jest jako stosunek natężenia przepływu ścieków do objętości osadnika, zmniejszonej o objętość przeznaczoną na zagęszczanie osadu. Wymagany czas przepływu ścieków zależy od wymaganego efektu oczyszczenia, stężenia zawiesin i indeksu osadowego. Czas ten wzrasta wraz ze wzrostem wymaganego efektu klarowania ścieków.

Czas przepływu osadu recyrkulowanego. Czas przepływu osadu recyrkulowanego przez dalszą część osadnika wpływa na stopień zagęszczenia osadów, a więc na jego stężenie.

Temperatura. Wraz ze wzrostem temperatury efekt sedymentacji poprawia się.

Osadniki wtórne na oczyszczalni ścieków to dwa zbiorniki żelbetowe, cylindryczne o średnicy 27,0 m., zagłębione 5,0 m. poniżej terenu. W części centralnej zabudowana jest kolumna wsporcza dla zgarniacza oraz wypływ rury doprowadzającej ścieki do osadnika, ścieki są rozprowadzane promieniście po obwodzie kolumny. Osad sedymentuje w dolnej części osadnika i jest zgarniany do leja przy pomocy zgarniacza, a sklarowane ścieki przez przelewy pilaste odpływają do rzeki.

Widok na osadniki wtórne.

 

    Podstawowe parametry technologiczne osadników wtórnych:
  • średnica zbiornika - 27.0 m
  • Powierzchnia całkowita - 1145.0 m2
  • Objętość - 6148.0 m3
  • Zakładana sprawność - 40-50 %
  • Czas zatrzymania przy Qdśr.-3.3 godz.
  • Qmax-1.1 godz
  • Qdeszcz-1.4 godz
  • Obciążenie powierzchniowe przy Qdśr.-0.7m3/m2.h
  • Qmax - 1.9 m3/m2.h
  • Qdeszcz - 1.6 m3/m2.h

    Zgromadzony osad z leja osadnika odprowadzany jest w sposób ciągły pod ciśnieniem słupa ścieków rurociągiem o średnicy 400 mm do komory czerpalnej pompowni recyrkulatu. Na rurociągu tym dla kontroli ilości przepływającego osadu zamontowano przepływomierz. Osadniki wtórne wyposażone są w zgarniacze typu STEINMANNA oraz w zgarniacze części pływającej oraz szczotkę mechaniczną do czyszczenia koryt odpływowych. Eksploatacja osadników wtórnych wymaga okresowych kontroli pracy. Raz na zmianę należy sprawdzić czy pomost zgarniacza jest w ruchu, skontrolować koryto odpływowe na obecność części pływających w przypadku jego zatkania, przy zatrzymanym pomoście zgarniacza, należy koryto przetkać tyczką drewnianą lub silnym strumieniem wody z hydrantu. Raz dziennie należy przeprowadzić czyszczenie koryt odpływowych szczotką mechaniczną. Raz na tydzień dokonać czyszczenia przelewów pilastych szczotką ręczną. W ramach bieżącej kontroli obiektu należy sprawdzać czy właściwie jest opróżniana komora zbiorcza części pływających przez pompę osadową pracującą w układzie pracy automatycznej. W przypadku braku załączania pompy przy max. zwierciadle należy sprawdzić zasilanie pompy. Gdy pompa nie pracuje należy pompę wyciągnąć i sprawdzić czy nie jest zatkana. W komorze rozdziału ścieków przed osadnikami wtórnymi należy prowadzić bieżącą obserwację części pływających. Raz na tydzień należy przy użyciu samochodu asenizacyjnego usunąć zgromadzony "kożuch" i wywieść go na miejskie składowisko odpadów komunalnych.

    Widok na odpływ ścieków oczyszczonych.

     

    Przy instalacji z osadem czynnym należy usuwać osad w sposób ciągły, dotyczy to osadu recyrkulowanego do komór napowietrzania oraz osadu nadmiernego do zagęszczaczy osadu. Zgarniacze zamontowane na osadnikach wtórnych należy kontrolować w celu wczesnego rozpoznania ich zużycia. Niezależnie od tego w kilkuletnich odstępach należy sprawdzić stan osadników po opróżnieniu zawartości osadnika pamiętając o istnieniu niebezpieczeństwa oddziaływania sił wyporu zalegających wód gruntowych. Opróżnienie osadników jest możliwe po obniżeniu poziomu wód gruntowych wokół osadników wtórnych do poziomu nie wyższego niż 241.60 mnpm.







Drukuj  

 
ZWiK Prudnik 2025