[ « wstecz ]
[ strona główna ]
    [ dalej » ]   
    GOSPODARKA osadami


Podstawowe pojęcia

Odpady - substancje lub przedmioty należące do jednej z kategorii, określonych w załączniku Nr 1 do ustawy, którego posiadacz odpadów pozbywa się, zamierza pozbyć się lub do pozbycia których jest obowiązany.

Odpady komunalne - odpady powstające w gospodarstwach domowych, a także odpady nie zawierające odpadów niebezpiecznych pochodzące od innych wytwórców odpadów, które ze względu na swój charakter lub skład są podobne do odpadów powstających w gospodarstwach domowych.

Wytwórca odpadów - taki posiadacz, którego działalność lub bytowanie powoduje powstawanie odpadów oraz każdy, kto przeprowadza wstępne przetwarzanie, mieszanie lub inne działania powodujące zmianę charakteru lub składu tych odpadów.

Posiadacz odpadów - każdy, kto faktycznie włada odpadami (jest w ich posiadaniu - to jest wytwórca odpadów, inna osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna). Ustawa wprowadza domniemanie, że posiadaczem odpadów znajdujących się na danej nieruchomości jest władający powierzchnią ziemi.

Gospodarowanie odpadami - rozumie się przez to zbieranie, transport, odzysk i unieszkodliwianie odpadów, w tym również nadzór nad takimi działaniami oraz nad miejscami unieszkodliwiania odpadów.

Odzysk - wszelkie działania niestwarzające zagrożenia dla życia, zdrowia ludzi lub dla środowiska, prowadzące do wykorzystania odpadów w całości lub w części, lub do odzyskania z odpadów substancji, materiałów bądź energii i ich wykorzystania, określone w załączniku Nr 5 do ustawy. Odzysk obejmuje przede wszystkim recykling (odzysk materiałowy) i odzysk energii.

Odzysk energii - termiczne przekształcanie odpadów w celu wykorzystania i odzyskania energii.

Recykling - powtórne przetwarzanie substancji lub materiałów zawartych w odpadach w procesie produkcyjnym w celu uzyskania substancji lub materiału o przeznaczeniu pierwotnym lub o innym przeznaczeniu, w tym też recykling organiczny, z wyjątkiem odzysku energii.

Recykling organiczny - obróbka tlenowa, w tym kompostowanie, lub beztlenowa odpadów, które ulegają rozkładowi biologicznemu w kontrolowanych warunkach przy wykorzystaniu mikroorganizmów, w wyniku której powstaje materia organiczna lub metan.

Działania polegające na wykorzystaniu odpadów w całości lub w części lub prowadzące do odzyskania z odpadów substancji lub materiałów lub energii wraz z ich wykorzystaniem np.:

  • R10 - rozprowadzenie na powierzchni ziemi, w celu nawożenia lub ulepszania gleby lub rekultywacji gleby i ziemi.
  • R11 - wykorzystanie odpadów pochodzących z któregokolwiek z działań wymienionych w punktach od R1 do R11.
  • R13 - magazynowanie odpadów, które mają być poddane któremukolwiek z działań wymienionych w punktach od R1 do R12.
  • R14 - inne działania prowadzące do wykorzystania odpadów w całości lub części lub do odzyskania z odpadów substancji lub materiałów, łącznie z ich wykorzystaniem, niewymienione w punktach od R1 do R13.

Unieszkodliwianie odpadów - poddanie odpadów procesom przekształceń biologicznych, fizycznych lub chemicznych w celu doprowadzenia ich do stanu, który nie stwarza zagrożenia dla życia, zdrowia ludzi lub dla środowiska.

Zbieranie odpadów - każde działanie, w szczególności umieszczanie w pojemnikach, segregowanie i magazynowanie odpadów, które ma na celu przygotowanie do transportu do miejsc ich odzysku lub unieszkodliwiania.

Termiczne przekształcanie odpadów - procesy utleniania odpadów, w tym spalania, zgazowywania, lub rozkładu, w tym rozkładu pirolitycznego, prowadzone w przeznaczonych do tego urządzeniach na zasadach określonych w przepisach szczegółowych.

Komunalny osad ściekowy - pochodzący z oczyszczalni ścieków osad z komór fermentacyjnych oraz innych instalacji służących do oczyszczania ścieków bytowych lub komunalnych oraz innych ścieków o składzie zbliżonym do składu ścieków bytowych lub komunalnych.

Stosowanie komunalnych osadów ściekowych - rozprowadzanie lub wprowadzanie komunalnych osadów ściekowych na powierzchnię i do gleby w celu ich wykorzystywania.

Spalarnia odpadów - instalacja, w której zachodzi termiczne przekształcanie odpadów w celu ich unieszkodliwienia.

Magazynowanie odpadów - czasowe przetrzymywanie lub gromadzenie odpadów przed ich transportem, odzyskiem lub unieszkodliwianiem:

  • magazynować można również odpady przeznaczone do składowania;
  • konieczność magazynowania jest uzasadniona względami technologicznymi lub organizacyjnymi;
  • przed składowaniem można magazynować odpady tylko w celu zebrania odpowiedniej ilości do wywiezienia na składowisko;
  • dopuszczalny maksymalny czas magazynowania wynosi 3 lata, a przeznaczonych do składowania 1 rok;
  • nie ma odrębnej decyzji na magazynowanie odpadów, określenie miejsca i sposobu magazynowania następuje w innych decyzjach dotyczących gospodarki odpadami lub w informacjach o wytwarzanych odpadach i o sposobach gospodarowania wytworzonymi odpadami.

Odwadnianie osadu - usuwanie wody z osadu w celu zmniejszenia jego objętości.

Skratki - substancje stałe oddzielane ze ścieków na kratach.

Piasek - łatwo opadająca zawiesina mineralna wydzielana ze ścieków w piaskowniku.

Osad nadmierny - osad czynny przyrosły na skutek rozmnażania się organizmów występujących w osadzie i usuwany z układu oczyszczania.

Stabilizacja osadu - zmiana składu osadu w wyniku procesów tlenowych lub beztlenowych, powodująca zmianę rozkładalnych związków organicznych na formy nierozkładalne i nieorganiczne w celu zmniejszenia negatywnego oddziaływania na otoczenie.

Hierarchia celów w zakresie gospodarki odpadami:

  • zapobieganie powstawaniu odpadów lub minimalizacja ilości,
  • odzysk,
  • unieszkodliwianie poza składowaniem,
  • składowanie odpadów.

Składowisko - obiekt przeznaczony do składowania odpadów.



Drukuj  

 
ZWiK Prudnik 2025