[ « wstecz ]
[ strona główna ]
    [ dalej » ]   
    GOSPODARKA osadami


Wnioski

  1. Zakład Wodociągów i Kanalizacji Jednoosobowa Spółka Gminy Prudnik z o.o. od 27.11.2002r. eksploatuje na Miejskiej Oczyszczalni Ścieków w Prudniku ciąg technologiczny urządzeń do higienizacji osadów ściekowych, który umożliwia realizację przyrodniczego wykorzystania osadów w postaci nawozu organiczno - wapniowego poprzez stosowanie:
    • w rolnictwie rozumianym jako uprawa wszystkich płodów rolnych wprowadzanych do obrotu handlowego włączając w to uprawy przeznaczone do produkcji pasz,
    • do rekultywacji terenów, w tym gruntów na cele rolne;
    • do dostosowania gruntów do określonych potrzeb wynikających z planów gospodarki odpadami, planów zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu;
    • uprawy roślin do produkcji kompostu;
    • uprawy roślin nieprzeznaczonych do spożycia i produkcji pasz.
  2. W związku z tym, że komunalny osad ściekowy po przeprowadzonej higienizacji przy zastosowaniu wapna palonego osiąga najbardziej rygorystyczne wymagania umożliwiające stosowanie go do użyźniania gruntów rolnych może on być również wykorzystany do pozostałych wyżej wymienionych czterech zastosowań:
    • do rekultywacji terenów, w tym gruntów na cele rolne;
    • do dostosowania gruntów do określonych potrzeb wynikających z planów gospodarki odpadami, planów zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu;
    • uprawy roślin do produkcji kompostu;
    • " uprawy roślin nieprzeznaczonych do spożycia i produkcji pasz.
  3. Niniejsze opracowanie upoważnia wytwórcę odpadów do uzyskania zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie odzysku, unieszkodliwiania, magazynowania oraz transportu powstających odpadów podczas eksploatacji Miejskiej Oczyszczalni Ścieków w Prudniku przy ul. Poniatowskiego 7 do wszystkich zastosowań wymienionych w punkcie 9.1. składanego opracowania.
  4. Z powodu braku w chwili obecnej odpowiedniego miejsca do składowania i dystrybucji odwodnionego osadu na terenie Miejskiej Oczyszczalni Ścieków w Prudniku, wytworzony osad jest magazynowany przed dalszym zagospodarowaniem na Czasowym składowisku odwodnionych osadów ściekowych, po przeprowadzeniu adaptacji dawnych poletek osadowych starej nie eksploatowanej oczyszczalni ścieków.
  5. Eksploatacja składowiska spełniającego funkcję magazynowania osadów przed dalszym zagospodarowaniem poprzez należyty stan techniczny oraz zastosowaną technologię nie powoduje przekroczeń wymaganych standardów ochrony środowiska w zakresie emisji: hałasu, zanieczyszczeń do powietrza oraz wód podziemnych i powierzchniowych.
    • znaczna odległość dzieląca składowisko osadów pochodzących z oczyszczalni ścieków od terenów zabudowy mieszkaniowej eliminuje możliwość występowania przekroczeń dopuszczalnych norm hałasu.
    • emisja zanieczyszczeń do powietrza ze względu na wielkość składowiska i przyjętą technologię gromadzenia osadów będzie nieznaczna i nie będzie miała wpływu na stan sanitarny z uwagi na przeprowadzaną na terenie oczyszczalni higienizację osadów wapnem palonym.
    • przyjęta technologia gromadzenia osadów, a przede wszystkim ujmowanie odcieków i przekazywanie ich na oczyszczalnię ścieków do oczyszczania nie wpłynie na pogorszenie istniejącego stanu środowiska gruntowo - wodnego.
  6. Wytwarzający odpady tj. Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Prudniku Jednoosobowa Spółka Gminy Prudnik z o.o. oraz jednostki zainteresowane odbiorem odpadów dysponują odpowiednimi środkami transportowymi przeznaczonymi do ich przewozu.
  7. Prawidłowa eksploatacja Czasowego składowiska odwodnionych osadów pochodzących z Miejskiej Oczyszczalni Ścieków w Prudniku nie budzi zastrzeżeń w zakresie warunków higieniczno - sanitarnych.(w załączeniu protokół z kontroli sanitarnej przeprowadzonej w dniu 12.06.2003r. przez przedstawiciela Powiatowej stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Prudniku).
  8. Na składowisku będą magazynowane odpady jednego rodzaju, pochodzące z procesu oczyszczania ścieków (patrz punkt 5.1. niniejszego opracowania), do czasu ich odbioru przez zainteresowane jednostki przyrodniczym i gospodarowaniem zagospodarowaniem tego rodzaju odpadami.
  9. Stosowanie przepisów oraz wytycznych określonych w materiałach niniejszego wniosku zapewniają prowadzenie działalności w zakresie odzysku, unieszkodliwiania, magazynowania i transportu odpadów w sposób zgodny z obowiązującymi przepisami w tym zakresie i wymaganymi standardami ochrony środowiska.
  10. Na terenie Gminy Prudnik i na terenie powiatu prudnickiego istnieją rzeczywiste możliwości zastosowania komunalnych osadów ściekowych do ich przyrodniczego zagospodarowania pod warunkiem postępowania z nimi w sposób zgodny z obowiązującymi przepisami. Potwierdzeniem tego są informacje przedstawione w punkcie 6.4. i w punkcie 7. niniejszego opracowania.
  11. Zastosowana technologia składowiska oraz jego przejściowy charakter, a przede wszystkim przyrodnicze zagospodarowanie składowanych odpadów świadczą o proekologicznym charakterze tego obiektu.
  12. Prowadzenie działalności w zakresie odzysku, unieszkodliwiania, magazynowania zakresie transportu w zakresie wymienionym w punkcie 9.1. przedstawianych wniosków zapewni rozwiązanie gospodarki osadami pochodzącymi z oczyszczalni ścieków w sposób kompleksowy, zgodny z zasadami zrównoważonego rozwoju w skali miasta Prudnika, poprzez wyeliminowanie powierzchni uciążliwych składowisk z odpadami pochodzącymi z procesu oczyszczania ścieków i unieszkodliwiania osadów.
  13. Niniejsze opracowanie stanowi podstawę do uzyskania stosownej decyzji, która w sposób jednoznaczny uwzględni aktualny, rzeczywisty stan gospodarowania odpadami w zakresie odzysku, unieszkodliwiania oraz magazynowania powstającymi na Miejskiej Oczyszczalni Ścieków w Prudniku, porządkując przy tym stan prawny tego gospodarowania w zakresie obligatoryjnego obowiązku posiadania przez wytwarzającego odpady wymaganych dokumentów w tym zakresie.
  14. Zakład Wodociągów I Kanalizacji Jednoosobowa Spółka Gminy Prudnik z o.o. jako wytwórca i posiadacz odpadów dysponuje wystarczającymi możliwościami technicznymi i organizacyjnymi pozwalającymi należycie wykonywać działalność w zakresie odzysku, unieszkodliwiania, magazynowania i transportu, odpadów ze szczególnym uwzględnieniem kwalifikacji zawodowych, przeszkolenia pracowników, liczby posiadanych instalacji i urządzeń odpowiadających ochronie środowiska oraz odpowiednich środków transportowych.
  15. Prowadzenie działalności w zakresie odzysku, unieszkodliwiania, magazynowania i transportu, powstających odpadów podczas eksploatacji Miejskiej Oczyszczalni Ścieków w Prudniku przy ul. Poniatowskiego 7 zgodnie z wyszczególnionymi w niniejszym opracowaniu wytycznymi umożliwi wyeliminowanie dotychczas stosowanej formy unieszkodliwiania osadów to jest składowania.
  16. Realizacja działalności w zakresie odzysku, unieszkodliwiania, magazynowania i transportu higienizowanych osadów ściekowych zwolni Zakład Wodociągów i Kanalizacji Jedoosobową Spółkę Gminy Prudnik z o. o. z obowiazku ponoszenia opłat za korzystanie ze środowiska z tytułu składowania.

Biorąc pod uwagę aktualny stan prawny gospodarki odpadami, sposób postępowania z odpadami przedstawiony obszernie w treści opracowania oraz bilans wytwarzanych odpadów należy stwierdzić, że obligatoryjny obowiązek uzyskania zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie odzysku odpadów z nierozłącznym ich unieszkodliwianiem, magazynowaniem oraz transportem powinien być zrealizowany poprzez złożenie niniejszego opracowania do Starosty Prudnickiego w trybie art. 31 ust. 2 oraz art.63 ust.6 pkt. 4 i pkt. 5 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001r. o odpadach (Dz.U. Nr 62 z 2001r. poz.628 z późniejszymi zmianami). Niniejsze opracowanie spełnia oczekiwania wytwarzającego odpady, który po uzyskaniu wymaganego zezwolenia przystąpi do działalności w zakresie odzysku, unieszkodliwiania, magazynowania i transportu odpadów wyszczególnionych w niniejszym opracowaniu.



Drukuj  

 
ZWiK Prudnik 2025