[ « wstecz ]
[ strona główna ]
    [ dalej » ]   
    GOSPODARKA osadami


Szczegółowy opis stosowanych metod odzysku, unieszkodliwiania i magazynowania odpadów

Odzysk oznacza wszelkie działania niestwarzające zagrożenia dla życia, zdrowia ludzi lub dla środowiska, prowadzące do wykorzystania odpadów w całości lub w części, lub do odzyskania z odpadów substancji, materiałów bądź energii i ich wykorzystania, określone w załączniku Nr 5 do ustawy z dnia 27 kwietnia 2001r. o odpadach (Dz. U. Nr 62 z 2001r., poz.628). Odzysk obejmuje przede wszystkim recykling (odzysk materiałowy) i odzysk energii.

Na podstawie wyżej wymienionego załącznika przewiduje się następujące działania polegające na wykorzystaniu odpadów w całości lub w części lub prowadzące do odzyskania z odpadów substancji lub materiałów lub energii z ich wykorzystaniem:

R3 - Recykling lub regeneracja substancji organicznych, które nie są stosowane jako rozpuszczalniki (włączając kompostowanie lub inne biologiczne procesy przekształcenia).

R10 - Rozprowadzenie na powierzchni ziemi w celu nawożenia lub ulepszenia gleby lub rekultywacji gleby i ziemi.

R13 - Magazynowanie odpadów, które mogą być poddane któremukolwiek z działań wymienionych w punktach od R1 doR12 (z wyjątkiem tymczasowego magazynowania w czasie zbiórki w miejscu gdzie, odpady są wytwarzane)

R14 - Inne działania prowadzące wykorzystanie odpadów w całości lub w części lub do odzyskania z odpadów substancji lub materiałów łącznie z ich wykorzystaniem niewymienione w punktach od R1 do R13.

W oparciu o załącznik Nr 6 do ustawy z dnia 27 kwietnia 2001r. o odpadach (Dz. U. Nr 62 z 2001r., poz.628) pn. "Procesy unieszkodliwiania odpadów" w odniesieniu do wyszczególnionych w niniejszym opracowaniu odpadów wytwarzanych na Miejskiej Oczyszczalni Ścieków w Prudniku stosuje się następujące procesy unieszkodliwiania:

D2 - Obróbka w glebie i ziemi

D15 - Magazynowanie w czasie któregokolwiek z procesów wymienionych w punktach od D1 do D14 (z wyjątkiem tymczasowego magazynowania w czasie zbiórki w miejscu gdzie odpady są wytwarzane).

Uzasadnienie:
Stosowanie higienizowanych komunalnych osadów ściekowych oraz proces ich powstawania jest przykładem recyklingu. Recykling jest powtórnym przetwarzaniem substancji lub materiałów zawartych w odpadach w procesie produkcyjnym w celu uzyskania substancji lub materiału o przeznaczeniu pierwotnym lub o innym przeznaczeniu, w tym też recykling organiczny, z wyjątkiem odzysku energii.

Recykling organiczny polega na obróbce tlenowej, w tym kompostowaniu, lub beztlenowej odpadów, które ulegają rozkładowi biologicznemu w kontrolowanych warunkach przy wykorzystaniu mikroorganizmów, w wyniku której powstaje materia organiczna lub metan. Powstające osady ściekowe podczas procesu oczyszczania ścieków w warunkach tlenowych poddawane są obróbce przy wykorzystaniu mikroorganizmów, następnie po przeprowadzonej higienizacji wapnem palonym zapewniającej odpowiedni stan sanitarny trafiają do gleby, wytwarzając również przy wykorzystaniu mikroorganizmów warstwę ziemi próchnicznej. Stosowanie higienizowanych komunalnych osadów ściekowych do nawożenia, ulepszenia gleby lub rekultywacji gleby i ziemi (działanie R3 i R10) umożliwia zużycie zawartej w nich substancji organicznej oraz mikroelementów przez uprawiane rośliny podczas ich wegetacji i rozwoju. Przed zastosowaniem higienizowanych komunalnych osadów ściekowych muszą one być nagromadzone w miejscu magazynowania (Czasowe składowisko odwodnionych osadów ściekowych) w celu wyrównania składu jakościowego oraz zmagazynowania i przygotowania wymaganej ilości do odbioru przez zainteresowane jednostki. Przewidziane działania są zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju.

Odpad o nazwie zawartość piaskowników o kodzie 19 08 02 po przeprowadzonej dezynfekcji na terenie oczyszczalni ścieków, następnie po osuszeniu w miejscu magazynowania jest wykorzystywany do naprawy dróg technologicznych i obwałowań składowiska, naprawy dróg zakładowych, do dostosowania do określonych potrzeb wynikających z planów gospodarki odpadami, planów zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu(działanie R14). Oprócz prowadzonego w sposób ciągły procesu technologicznego oczyszczania ścieków i unieszkodliwiania powstających przy nim osadów do prowadzenia działalności w zakresie odzysku zastosowane są procesy obróbki w glebie i ziemi (proces D2) oraz magazynowanie przed dalszym zagospodarowaniem (proces D15) na Czasowym składowisku odwodnionych osadów ściekowych.



Drukuj  

 
ZWiK Prudnik 2025