[ « wstecz ]
[ strona główna ]
    [ dalej » ]   
    GOSPODARKA osadami


Opis procesu oczyszczania ścieków

Ścieki z miejskiej kanalizacji ogólnospławnej z terenu miasta Prudnik dopływają kolektorem betonowym o średnicy O 1000mm na oczyszczalnię poprzez studnię przelewową uzbrojoną w dwie zastawki umożliwiające odcięcie dopływających ścieków na oczyszczalnię i skierowanie ich na przelew awaryjny do rzeki Prudnik. Ścieki ze studni dopływają do komory czerpalnej pomp ślimakowych. Komora czerpalna wyposażona jest w trzy zastawki umożliwiające skierowanie dopływających ścieków na dowolną pompę ślimakową, spośród trzech zabudowanych z pompowni.

Dopływające ścieki są przepompowywane do komory dopływowej pompowni, a stąd są kierowane dwoma kanałami na kratę automatyczną, mechaniczną lub w wypadku awarii na drugi kanał, gdzie zabudowana jest krata mechaniczna. Wybór pracy poszczególnych krat odbywa się przez zamknięcie zastawek na poszczególnych kanałach ściekowych. Na kanałach tych zabudowane są zastawki umożliwiające wybór pracy poszczególnych komór piaskownika. W piaskowniku podczas napowietrzania piasek osadza się w rynnie piaskownika, skąd przy pomocy pompy zabudowanej na zgarniaczu jest przepompowywany do zbiornika piasku, skąd jest ewakuowany przy pomocy czerpaka piasku i wywożony na zakładowe czasowe składowisko osadów odwodnionych. Skratki zatrzymane na kracie są transportowane przy pomocy przenośnika ślimakowego do prasy hydraulicznej i podawane do pojemnika na skratki. Skratki w pojemnikach są przesypywane wapnem chlorowanym i wywożone samochodem asenizacyjnym na miejskie składowisko odpadów komunalnych.

Fot. 5 Miejska Oczyszczalnia Ścieków w Prudniku - osadniki wtórne.

Wstępnie, mechanicznie oczyszczone ścieki przepływają do urządzeń i obiektów biologicznej części oczyszczania ścieków, które składają się z komór napowietrzania i osadników wtórnych. Komory napowietrzania tworzą dwa równoległe zbiorniki o pojemności 4248 m3 każdy. Ścieki do poszczególnych komór osadu czynnego kierowane są poprzez komorę rozdzielczą uzbrojoną w zabudowane zastawki. Komory osadu czynnego wyposażone są w napowietrzające płyty Messnera V.3.5. zapewniające intensywne drobnopęcherzykowe napowietrzanie ścieków. W komorach napowietrzania osadu czynnego zabudowane są mieszadła głębinowe, umożliwiające wymuszony przepływ ścieków w reaktorach osadu czynnego. W takich warunkach następuje stabilizacja osadu wraz z dopływającymi ściekami poprzez zastosowanie długotrwałego napowietrzania, z utrzymaniem wysokiego wieku osadu czynnego.

Fot. 6 Miejska Oczyszczalnia Ścieków w Prudniku - komory osadu czynnego.

Ścieki po komorach osadu czynnego przepływają przez koryta przelewowe do komory rozdziału, usytuowanej pomiędzy osadnikami wtórnymi. W komorze tej zabudowane są zastawki umożliwiające wyłączenie poszczególnych osadników. W osadnikach wtórnych osad czynny oddziela się od oczyszczonych ścieków w procesie sedymentacji, a sklarowane ścieki odpływają poprzez koryto odpływowe do rzeki. Osad z osadników wtórnych odprowadzany jest grawitacyjnie do komory pompowni osadowej, a stąd przy pomocy pomp osadu recyrkulowanego tłoczony jest do komory rozdzielczej przed komorami osadu czynnego. Pozostały osad pompowany jest jako osad nadmierny na komory zagęszczania w komorach zagęszczania osad jest wolno mieszany i w ten sposób grawitacyjnie zagęszczany. Powstały odciek zawracany jest ponownie do procesu oczyszczania. Z komór zagęszczania osad może być podawany grawitacyjnie bezpośrednio na prasę odwadniającą lub też może być skierowany pompami tłocznymi do komór wysokiego składowania, które spełniają funkcję otwartych komór fermentacyjnych. Osad zmagazynowany w komorach wysokiego składowania ulega zagęszczeniu, a wody nadosadowe są odprowadzane przy pomocy strefowych przelewów do kanalizacji technologicznej oczyszczalni. Końcowym etapem przeróbki osadu jest jego odwodnienie na prasie filtracyjno-taśmowej z dodatkiem polielektrolitu.



Drukuj  

 
ZWiK Prudnik 2025