[ « wstecz ]
[ strona główna ]
    [ dalej » ]   
    GOSPODARKA osadami


Stan prawny gospodarki osadami i innymi odpadami z oczyszczalni ścieków oraz składowanie i magazynowanie tych odpadów

Zasadniczym aktem prawnym regulującym gospodarkę odpadami jest ustawa z dnia 27 kwietnia 2001r. o odpadach (Dz.U. Nr 62 z 2001r. poz.628 z późniejszymi zmianami). Zgodnie z wyżej wymienioną ustawą odpadami są wszystkie przedmioty oraz substancje stałe, a także nie będące ściekami substancje ciekłe powstałe w wyniku prowadzenia działalności gospodarczej lub bytowania człowieka i nieprzydatne w miejscu lub czasie, w którym powstały. Za odpady uważa się również osady ściekowe. Tak więc osady ściekowe z definicji zostały zaliczone do odpadów. Odpady, których nie wykorzystuje się gospodarczo podlegają unieszkodliwieniu w procesach biologicznych, fizycznych lub chemicznych w celu doprowadzenia ich do stanu, w którym nie stanowią one zagrożenia dla otoczenia.

Fot. 3 Miejska Oczyszczalnia Ścieków w Prudniku - osadnik wtórny.

W rozumieniu ustawy o odpadach unieszkodliwianiem jest również składowanie odpadów. Jest to zasadnicza różnica w stosunku do podejścia do składowania odpadów w większości krajów Unii Europejskiej, gdzie wymaga się wcześniejszego unieszkodliwiania odpadów przed złożeniem ich na składowisku.

W oparciu o ustawę o odpadach czasowe magazynowanie (przechowywanie) osadów przed ich dalszym wykorzystaniem nie jest składowaniem i nie wymaga z tego tytułu ponoszenia opłat jak za składowanie. Czasowe magazynowanie może polegać na przechowywaniu osadów na terenie oczyszczalni ścieków (lub innym terenie, do którego zarządzający oczyszczalnią posiada tytuł prawny) na specjalnie w tym celu urządzonym placu magazynowym przez okres uzasadniony względami technologicznymi lub organizacyjnymi np. w celu zgromadzenia odpowiedniej ilości dla zapewnienia efektywnego ekonomicznie transportu osadów do przyrodniczego lub innego zagospodarowania.



Drukuj  

 
ZWiK Prudnik 2025