[ « wstecz ]
[ strona główna ]
    [ dalej » ]   
    CIĄG ŚCIEKOWY obiekty

Budynek hali krat

Halę krat stanowi budynek nadziemny o wymiarach 23.55m x 11.80m. Budynek ten tworzy jedną całość z górną częścią pompowni oraz piaskownikiem. W budynku tym na kanałach ściekowych o szerokości 1,0 m zabudowane są dwie kraty automatyczne - schodkowe typu OZD/1000/6. Zatrzymane na kratach skratki odprowadzane są przenośnikiem ślimakowym PS do podajnika hydraulicznego (prasy odciekowej), gdzie po odwodnieniu gromadzone są w przystosowanych do tego celu pojemnikach.

Wnętrze budynku hali krat: 2 kraty schodkowe B-100, przenośnik ślimakowy,
podajnik hydrauliczny EKO - CELKON Puck.


Po przeprowadzeniu dezynfekcji przy użyciu wapna chlorowanego skratki wywożone są sprzętem specjalistycznym na miejskie składowisko odpadów komunalnych w Prudniku. W pomieszczeniu hali krat znajduje się urządzenie dźwigowe do mechanicznego usuwania piasku . Konserwacja tego urządzenia zgodnie z zaleceniem Urzędu Dozoru Technicznego zlecona została specjalistycznemu wykonawcy z uprawnieniami do prowadzenia tego rodzaju prac. Budynek hali krat wyposażony jest w wentylację mechaniczną nawiewno - wywiewną. Szlam piaskowy gromadzony jest w komorze piaskowej , z której wybierany jest przy użyciu urządzenia dźwigowego , a następnie wywożony na miejskie składowisko odpadów komunalnych w Prudniku.

 

Wnętrze hali krat, komora piaskowa.

Krata mechaniczna należy do obiektów, które wymagają zwiększonego dozoru. Podczas eksploatacji obsługa kontroluje ich pracę, prawidłowość zgarniania, przepustowość szczelin, itp. Przechwycone i zatrzymane zanieczyszczenia, których nie da się usunąć mechanicznie muszą być usunięte ręcznie. W okresie zwiększonego dopływu ścieków niezbędna jest stała obecność obsługi. Krata schodkowa wraz z przenośnikiem ślimakowym i prasą skratek pracuje w układzie cyklicznym - automatycznym. Szczególną uwagę na pracę kraty mechanicznej należy zwracać w przypadku zwiększonych dopływów (w okresie deszczowym) oraz obserwowanych większych ilości zatrzymanych skratek szczególnie w piątki i soboty. W wypadku awarii jednej kraty istnieje możliwość uruchomienia drugiej kraty mechanicznej. Po przeprowadzeniu robót modernizacyjnych w instalacji sterowniczej możliwe będzie jednoczesna praca obydwu krat . Na kratach odbywa się proces usuwania ze ścieków substancji stałych o stosunkowo dużych rozmiarach w wyniku procesu cedzenia. Obecność tych zanieczyszczeń jest niepożądana gdyż mogłaby zakłócić działanie następnych obiektów oczyszczalni, przyczyniając się do awarii takiego typu jak zapychanie rurociągu, pomp czy dyfuzorów do napowietrzania piaskowników . Krata mechaniczna zaprojektowana jest na maksymalne spiętrzenie 0,5 m i na prędkość przepływu nie mniejszą od 0,4-0,5 m/s. Przy niespełnieniu tego warunku może nastąpić wytrącanie piasku, co pociąga za sobą problem niszczenia urządzeń zgarniających i prasujących skratki. Zastosowana krata jest kratą gęstą o prześwicie 6 mm. Pochylenie kraty schodkowej w stosunku do dna kanału wynosi 60o. Ruch części roboczej kraty (lamin) jest okresowy tj. odbywa się podczas spiętrzania poziomu ścieków.

Skratki zalegają przez pewien okres na kracie schodkowej, co pozwala na ich odcieknięcie. Podczas pracy krata jest czyszczona samoczynnie, dlatego wymagana jest okresowa kontrola wizualna kraty. Lamele pełniące rolę prętów są wykonane ze stali kwasoodpornej i są odporne na działanie kwasów oraz wysokich i niskich temperatur. Kształt lameli zapewnia zadawalający efekt czyszczenia kraty. Pomimo, że na kratach nie następuje redukcja BZT5 i zawiesiny to zatrzymane części (np. jabłko) mają potencjalny ładunek , który nie dostaje się do części biologicznej oczyszczalni. Podczas zmiany maszynista oczyszczalni ścieków lub maszynista elektryk kilka razy powinien wizualnie sprawdzić czy krata pracuje właściwie. Zastosowanie lokalnej kontroli manualnej pozwala na natychmiastowe sprawdzenie działania mechanizmu czyszczenia kraty, nawet wtedy gdy w czasie obchodu kontrolnego nie działa. Jeżeli krata jest zanieczyszczona powinna być za pomocą ręcznego załączenia oczyszczona ze wszystkich nagromadzonych zanieczyszczeń. W czasie pracy czynnej należy sprawdzić przyczyny nietypowych hałasów i zgrzytów. Należy mieć na uwadze, aby unikać przepełnienia pojemników do magazynowania skratek, aby zapobiec zagniwaniu materii organicznej, gdyż powoduje to nieprzyjemne zapachy. Kraty są głównym źródłem zapachów. Obsługa powinna wystrzegać się bezpośredniego kontaktu z linią czyszczenia krat, gdyż skratki są siedliskiem różnych mikroorganizmów chorobotwórczych. Właściwa organizacja pracy wymusza częste wywożenie skratek 2-3 razy na tydzień. Zgarnianie skratek z kraty musi być tak częste, żeby zapewnić wolny przepływ między prętami i prędkość ponad 0,4-0,5 m/s. Brygadzista zmianowy powinien doświadczalnie określić częstotliwość wywożenia skratek.

W pomieszczeniu budynku hali krat znajduje się również pomieszczenie magazynowe na wapno chlorowane. W celu zapewnienia właściwych warunków sanitarnych dla obsługi przewidziano pomieszczenie socjalne z węzłem higieniczno -sanitarnym wyposażonym w niezbędne przybory sanitarne. Dla utrzymania w czystości pomieszczenia na hali zainstalowano punkt czerpalny wody.

Drukuj  

 
ZWiK Prudnik 2025